четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Раковишки манастир „Св. Троица“

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк 
   Местоположение на манастира – Раковишкият манастир „Св. Троица“ е разположен в полите на Западна Стара планина под връх Черноглав. Намира се на около 4 км от с. Раковица, както предполага и името му. Село Раковица отстои на 50 км от гр. Видин. Светата обител се намира между селата Киреево и Раковица, като има табели за местоположението му и няма как да се объркате.
   История – Раковишкият манастир „Св. Троица“ е основан през Средновековието, като единствената сграда, оцеляла оттогава, е църквата, датирана между 12. – 14. в. Останалата част от манастира е разрушавана неколкократно по време на османското владичество, а за последен път обителта е плячкосана в началото на 19. век по време на бунта, ръководен от Осман Пазвантоглу.
   През 1848 г. в Раковишкия манастир е открито първото светско училище в Северозападна България. Манастирът е бил и център на националноосвободителните борби на българския народ. Там водачите на народноосвободителните организации от Кулско, Видинско, Белоградчишко и Ломско вземат решение за въстание (Видинското въстание) през 1850 г. След Освобождението, в памет на загиналите във въстанието, е построена нова църква с долепена до западната и` страна висока камбанария.
   През 50-те години на 20. век изгонват монахините (били са 13) и те се пръсват по различни манастири: Добридолски, Етрополски, Дървенишки.
   По време на комунистическия режим в самия Раковишки манастир разполагат граничната застава. Варосали стените на старата църква, за да скрият стенописите, и я превърнали в конюшня. По-късно, благодарение усилията на тогавашния викарен епископ на Видин – Проватски еп. Софроний (по-късно Доростоло-Червенски митрополит), църквата си връща манастира, с цената на няколко декара манастирска земя, върху която построяват детски лагер, чиито сгради сега се рушат.
   Архитектура и текущо състояние – Раковишкият манастир е действащ и представлява комплекс от две църкви, жилищни и стопански сгради. Главната църква „Св. Троица“ е построена между 12. и 14. век и принадлежи към кръстокуполния тип храмове, с вписан кръст и едноделен притвор. През 1825 г. църквата е обновена и изографисана от тревненските живописци Кръстьо Захариев и Досьо Коев. Ограниченото пространство на църквата наложило пестеливия подбор на най-съществените теми – „Богородица Ширшая Небес“, „Христос Вседържател“, „Поклонение на жертвата“, „Страшният съд“.
   Сюжетът на „Страшният съд“ е разработен доста оригинално, така както не е бил рисуван преди това в никоя от българските черкви. Традиционната огнена река тук е изобразена като огромна змия, която излиза из устата на змея – Ад – и се насочва нагоре към седналия на трон Христос – праведен съдия. Тялото на змията е силно извито и обвито с лента, на която са изписани наименованията на различните прегрешения. Личи умението на тревненските зографи пестеливо да композират на малки стенописни полета сложни евангелски събития.
   Раковишкият манастир не предлага настаняване и храна.
   Интересни места за посещение в района – Така и така сте в района на Раковишкия манастир. Отбийте се до пещера Магура, която ще ви впечатли с големите си и просторни галерии. Пътищата в тази част на страната са пусти и екзотични. Природата е живописна, а наоколо всичко изглежда така, както е било няколко десетилетия назад във времето.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар