Град Златоград е най-южният град в България. В градът е разположен уникалният Етнографски ареален комлекс - Златоград. Той е първият и засега единствен в България частен етнографски ареален комплекс. Многобройни са обектите в комплекса, които разкриват и отразяват природо-географските особености и богатства на хилядолетната история на Златоградския етно-културен ареал. Някои от тях са реконструирани с помощта на програмите ФАР и САПАРД.
Облачност придружена с влага и спокойствие в ранният следобеден час, ни съпроводи по тихите улици на китното планинско градче.
Детайл от архитектурните решения тук.
Никой в България не спазва знаците и правилника за движение.
Все пак изгледът по калдъръмената улица ми допадна и махнах с "тенекията" цапаща пейзажа в комплекса. :)
Подобно на други градчета с развито занаятчийство и тук, дори в неделя работилниците бяха отворени за посетителите.
По калдъръмената улица.
Тесните улици са причина тук да не е пълно с автомобили, както е в други архитектурни резервати в България (Копривщица, Ковачевица, Жеравна...).
Детайл от архитектурните решения, макар и с обновена визия.
Висок каменен зид и калдъръмена настилка са обичайната гледка по тихите Златоградски улички.
Извън туристическия сезон спокойствието е гарантирано!
Излизайки в модерната част на град Златоград приключихме разходката, намръзнали в студения ноемврийски ден.
С дърва за зимата и пухкав сняг, уютните къщи с пушещи коминчета тук са зимен рай за туристите. :)
Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организация и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
ISBN: 9786197354003
Брой страници: 300
Корична цена: 27 лв.
За поръчки на ЛС или телефон 0877477127
Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание |
До скоро! :)
Видяхте ли шарения трабант в детската градина? :)
ОтговорИзтриванеНе, не обърнахме внимание... Може да са го махнали...
ОтговорИзтриванеВълшебна атмосфера! Наистина когато няма тълпи от туристи може да се усети едно място. Прекрасни снимки! Хубаво е, че умело боравиш с фотошоп, точно , заради ей такива дразнещи детайли. Колко пъти и аз се ядосвам като отидем някъде и с тези коли ако може и в обекта ще влязат. Благодаря ти и за тази публикация!
ОтговорИзтриванеМалко останаха наистина дивите села и махалички, а те са труднодостъпни, няма пътища, или са по черни такива! Тези архитектурни резервати са си чист фотошоп, фейслифт! Всичко е правено, преправяно.....Когато посетихме село Лещен, строяха поредната нова тухлена къща, а върху тухлите лепяха камъни, да изглежда старинно... След някоя друга година всичко ще бъде модифицирано и повредено! Поздрави от мен, My Candy Kitchen! :)
ОтговорИзтриване