вторник, 14 май 2019 г.

Смоличано - водопад "Света Ана" - манастир "Света Ана"

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

Смоличано - водопад "Света Ана" - манастир "Света Ана"

   Водопадът "Света Ана" край село Смоличано е един от малкото непосетени от нас водопади в България. Запътихме се с любопитство към него и спотаеното край границата село Смоличано. Водопадът не беше сред множеството обекти, които бяхме запланували в седем дневния автопоход по Великденските празници, но и дните, които бяхме определили се увеличиха, давайки поле за изява, разглеждане на нови места и изкачване на много планински първенци по Краището... Пътят ни към село Смоличано се намира при отбивката за село Граница, малко преди град Кюстендил, където прекарахме също известно време край крепост Хисарлъка, но да си дойдем на думата... 

   Следваме тесен и живописен път край селата Граница, Берсин, Сгурово, Рашка Гращица, Пелтиково. Километрите сякаш нямат край, когато асфалтът ненадейно свършва при кабинката на гранична полиция, а ние продължаваме да криволичим на ниска предавка към село Смоличано, разположено по югоизточните склонове на планината Осогово. Колата ръмжи и се сърди, пътят сякаш няма край... 
   Интересна е легендата за село Смоличано. Запазени са спомени, които свидетелствуват, че като населено място не е много старо и винаги е било от т. нар. "разпръснат тип". Запазено е предание, че в далечното минало станал пожар в близката борова гора, при който изтекла много смола, поради което селото било наречено Смолица, а жителите били наричани "смоличане", а по-късно името се променило на Смоличано.

   След табелата за село Ваксево, завиваме надясно. Пътят продължава още малко и паркираме в близост до последните сгради в село Смоличано. Водопадът се вижда още от пътя. Срещаме разруха и липса на хора, но в последствие сме приятно изненадани от красивия и поддържан манастир "Света Ана", който е изграден над водопада.

   В подножието на водопад "Света Ана". Попаднали преди време на информация, че пътеката е занемарена, сега останахме учудени, че към днешна дата е разчистена. Слизането до долу е сравнително лесно. Има маркировка и табели, няма как да се объркате.

   Приятна зеленина и що-годе доволно количество вода се излива през варовиковата каскада.


   Манастир "Света Ана" над село Смоличано. Днешният манастир е изграден на мястото на по-стара обител, чието време на възникване не е известно. За нея се знае, че е изгорена и унищожена по време на потурчването на българите в Кочанско и Царевоселско, при султан Мохамед IV (1648-1687г.).
   Сегашният манастирски храм “Свети Йоаким и Ана” е построен е върху основите на средновековна църква през 1888 г.
   Близко до манастирския храм извират два карстови извора, а водите им северно от църквата образуват Смоличанския водопад. По-малкият от изворите е вграден в малък параклис и се счита от местното население за лечебен. За да се измият в извора, през турското робство дохождали  болни от цяла източна Македония. Правил се голям събор на празника "Билето" (четвъртък преди Гергьовден).
   През 2017 г. в обителта е извършен ремонт, при който е обновена черквата (покривът е сменен, стените са подмазани, без да са реставрирани стенописите) и дворът е облагороден.
Понастоящем манастирът не е действащ и не се обитава от свещенослужители, стопанисва се от местни миряни.




   Обособен е кът за отдих на полянките край манастира.

   И пасторалната идилия в село Смоличано.


   Небесата не вещаеха нищо добро и скоро потопът се изля с пълна сила, макар и за кратко, в този прохладен и приятен за разходки пролетен ден.

   В безкрая и в края на село Смоличано. Място, където човек може да си почине и да се наслади на тишина и спокойствие, сред дивите гранични склонове на планината.
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар