петък, 10 май 2019 г.

Село Пирин

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

Село Пирин...в планината Пирин...

   Село Пирин в планината Пирин е сред онези застинали села, в които времето сякаш е спряло отдавна, въпреки близостта му до прохода Попови ливади и многобройните му 150 жители. Сгушено сред зелените склонове между Среден и Южен Пирин, пролетта ни посрещна по пътя към село Пирин в свежото утро. Въпреки ранния час навсякъде кипи дейност, от онази, която не е присъща за нашето ежедневие - шумното и потискащо... 
   Кошери с пчели и малки стопанства, "забързани" стари хора, борещи се със земята за поредния залък, който не е дар, с какъвто сме свикнали да се отнасяме в големите градове. Хората изглеждат задружни и поздравяват с усмивка. А може би са и по-човечни - тежкият труд и природата ги сближават.
   Това в днешно време с нищо не загатва, че село Пирин е един от големите центрове на средновековната черна металургия в Мървашко. В землището му е имало 11 пещи (пехци) и 5 самокова. Последният самоков просъществувал до 1896 година. В селото са работели около 30 ковачници (кузни) за подкови, клинци, пирони, земеделски сечива и други. Получени произведения се разнасяли главно по пазарите в Серско.

   По пътя към село Пирин.


   Ранобудни и трудолюбиви хора.


   Многобройно стадо с кози огласява прашния път в село Пирин. Време е за телеобектива. :)

   А слънцето озарява високия склон над село Пирин.




   Колкото и да са стари, къщи и плевни все още устояват на стихиите и стръмното дере, над което са строени преди много време.







   "Площада" в село Пирин. Местната кръчма от рано е пълна с останалата част от жителите, които не се борят със земята... :)

   Църквата "Свети Николай" от 1885 г. Като православни християни, хората от село Пирин са се погрижили за църквата си. Поддържана и с обновен покрив.


   Баба, която полива разсада в градината си.

   Дядо, когото "залових" през телеобектива да закусва с орехи. :)

   И разните му соц пропаганди, които все още се срещат по улиците на села, изоставени сгради и заводи...

   Ветераните в село Пирин.

   Още един (син) ветеран, а зад него един сив кандидат ветеран. :) Интересна забежка е село Пирин, а ако пътувате през прохода Попови ливади, не пропускайте табелата към него. То ви очаква, за да ви разкаже поредната си история, сгушено само на два километра от главния път до красивата река...
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар