сряда, 15 май 2019 г.

Крепост Момина кула

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк

Крепост Момина кула

   Живописният път от гр. Банско към гр. Гоце Делчев предлага прекрасни гледки. Стотиците му завои обикалят скалите в дефилето на река Места и извеждат в подножието на крепостта Момина кула в Момина клисура. Останките от крепостта се забелязват още от пътя, кацнали високо в скалния масив, като преди разклона за село Буково, в посока Гоце Делчев има малка отбивка до селскостопански постройки и съоръжения, които се намират зад ограда. Пътят се пресича, като се върви известно време край рекичка и красив частен имот - малка къща със стопанство към нея. Скоро се подминават стари, изоставени пчелни кошери и по тясната и стръмна пътека бързо се излиза, около руините на Момина кула. Мястото и гледката, която се разкрива отгоре, са определено впечатляващи и зареждащи.   

   Малката къща с поддържан двор, над която започва пътеката за крепост Момина кула.

   Зеленото море, което предлага природата, за всеки положил усилия да се пребори със стръмнината. :)

   Изглед към пътя, река Места, дефилето и малките МПС. Ясно се вижда и уширението, където може да паркирате, както и черния път - начало на подхода до тук. Преодоляват се няколкостотин метра денивелация, но усилията си заслужават.

   Момина кула или с по-старо име Къз калеси е късноантична и средновековна крепост. Предполага се, че фортификационното съоръжение е построено към II-III век, след което е изоставено и възстановено едва през XII век.
   Крепостта е разположена на връх с отвесни скални склонове на север, изток и юг и е контролирала пътя.
   Заема две тераси с площ от около 500 м2. На изток са основите на четириъгълна кула с размери 5,4 м на 6,2 м и с вход широк 0,9 м. Основите са запазени на около 0,5 м височина. Крепостната стена е единствено от запад, от където е и единственият достъп, и тя е запазена на височина около 5 м в цялостната си дължина. На запад е и входът с кула, градена от ломени камъни и скални блокове, споени с бял хоросан, както и със сатрачна система от дървени греди. Денивилацията на запад е преодоляна с няколко стъпала, изсечени в скалата. Вътре е открита домашна керамика от V – VI и XII – XIV век. Крепостта е построена вероятно през II – III век. По-късно е изоставена и е възстановена през XII век.
   При теренни проучвания са открити късове домашна керамика са от V век, а съществуват и писмени сведения, че крепостта е била свързана чрез тунел с античния град Никополис ад Нестум.


   Интересното име на крепостта идва от едно предание, според което тя е построена от сестрата на цар Иван Шишман, след като била заточена по тези краища. Историческите факти са такива - цар Иван Шишман дал сестра си Мара (Кера Тамара) за съпруга на турския султан Мурад І, погрешно надявайки се, че роднинските отношения ще спрат турското нашествие. Има хубаво предание за Марно поле в град Велико Търново по този повод. След като прекарва десетина години в харема на султана, Мара отказва да смени вярата си и да забрави корените си. Султанът я заточва в едни от отдалечените български области по това време - днешните македонски краища...



   По пътеката се разхождаха две костенурки, които обезпокоихме с присъствието си. :)

   Крепостната стена на Момина кула.

   Старите кошери в началото на пътеката.

   Крепост Момина кула е сред онези места, на които човек може да се връща отново и отново, пътувайки по главния път и отделяйки час в почивка и съзерцание от скалите.
   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар