неделя, 14 април 2019 г.

Крепост "Динея" - село Войвода

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк
   Динея е антична, късноантична и средновековна римска крепост, намираща се северно от първата българска столица Плиска, в непосредствена близост до село Войвода. Динея е разположена на малко плато в местността "Хисаря", ограничено от дерета.  Въпреки близкото разположение до Плиска, крепостта остава в сянка и далеч не се радва на туристически поток, който е присъщ за уредените крепости в Плиска, Велики Преслав и Шумен.
   В посещението си останахме изумени от големината на комплекса. В близко минало са отделени средства и желание, малко преди 1989 г. и крепостните стени са получили нужното внимание при разкриването им. Построени са беседки за отдих и някакви постройки, вероятно за входна такса или музей, но сега всичко е пусто и обрасло в гъста растителност.

   Най-голям разцвет крепостта преживява в периода 3–4 век, след което постепенно запада. Вероятно в миналото е служила за междинна пътна станция между крепостите Абритус и Марцианопол. Изградена е във връзка със зачестилите варварски нашествия от север. От 3 до 5 век крепостта е опожарявана и сривана от готи и хуни.


   Крепостта има неправилна 5-ъгълна форма. Градежът е от дялан камък за лицевите части, споени с хоросан и счукана керемида. По периферията минава крепостен зид, дебел от 3,1 до 3,25 м.
   Пред северозападната стена, където крепостта е най-достъпна, на разстояние от 3 до 9,3 м. е изнесена втора крепостна стена (протейхизма). Тя е дебела 1,85 м. Протейхизмата е събаряна от варварските племена и наново изградена. Пред нея на северозапад има изкопан широк и дълбок ров.
   Известни са 14 кули по крепостната стена. Кулите са с ветрилообразна и полукръгла форма и с диаметър, достигащ до 18,5 м. Градежът на стената и кулите е с характерната за късноантичната епоха смесена зидария, при която тухлите отвън са оцветени с червена боя за придаване на декоративен вид.
   На около 1,5 км североизточно от крепостта е разположена антична тухларница на производителя Дулес.




   Публикацията ви е харесала! Още куп интересни за посещение места, може да разгледате на страницата ми Водител по Водопади и диви места, както и да направите запитване за организиране и посещение на някое от тях. Организиране на преходи по водопади и труден терен, скални светилища и труднодостъпни крепости, изоставени села, скални манастири, планински първенци, биваци и приключения сред природата.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар