сряда, 9 ноември 2011 г.

Извън сезонен преглед на пръскала

"Фотопътеводител Изчезващите свети места на България" - е-вариант, ново издание - линк   
   Мястото е Централен Балкан, а повода за странното заглавие е, че осуетените опити за снимане на пъстри цветове, през постната есен на 2011 година се случиха с пълна сила :). Получи се нещо, което мога да сравня единствено с наблягането на постни ястия, в продължителен период от време, че и с водопадите така. Района около Карлово е богат на пръскала - водопади, както и масивите на изток и запад, от централните части на  Балкана. С подход от южна България, се глася да посетя и Търниченското, и Тъжанското пръскала - два големеца, прикрити от скали, по труднодостъпните усои над село Тъжа, но дотогава има време и ще се фокусирам върху това, което имам като фотоматериал и сме посетили, с моите приятели (луди и неуморни глави като мен, че и по) :).
По същество започвам от Сучурума, за  който карловци споделят, че бил местното бижу. Явно е, пренаситен съм на гледки по подобни места, затова съм и малко разочарован от него, все пак Черното и Карловското му събратя водят класациите по красота, но по реда, с пръските които раздава.

Ето го и него. Водопад Сучурум. Или по скоро малък воден пад следващ извивките на Старата река, падащ по принуда, с тънка струя 'есенна' вода. Цветовете в околността приличат по скоро на тези в стара баня, с излющена мазилка, че оттам и замисъла на заглавието - извън сезонен преглед.

Поне формите на каньона всяват интерес, в предвид скучната реалност.


Пътеката за хижа Левски лъкатуши, през свежите вековни гори на резерват Старата река и извежда любопитните ни погледи и до мястото, където по приток на Стара река, отстоящ между хижите Б.Рози и Хубавец, се намира така нареченият водопад Черното пръскало. Името му идва от там, че водите му се леят по черна гранитна скала. В следващия кадър Черното пръскало, съвсем спокойно може да се приравни към синьо такова :). Посиняло от студ и срам,... а ето и разликата от случващото се през лятото. Даже горските тролове се бяха изпокрили, от монохромната действителност в скучната гора.

Продължавам черно-белият стил на публикацията и с Карловския големец, леещ водите си в горната част на резервата.

Водопад Карловското пръскало.

Есента и тук се е покрила в дън горите тилилейски, дано поне зимата се представи подобаващо, че иначе ще си правим снежни човеци със снега от хладилника :).

Публикацията доказва максимата, че се случва нещата да не се получават, колкото и силно да ги желаем. Цветове, форми, природата не винаги ни дарява с фееричната картина, която искаме. Така се получи и тук, с голямо изцеждане на малкото, което ни поднесе. Безспорно доказателство за една нереализирана есен.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

    Работя по план по новата книга, която ще е на същата тема и ще бъде достойно продължение на първата част. Отново места пропити с история, ценности, легенди и предания, с подробни описания и гпс координати. Питам всички мои познати и приятели, които си купиха от предното издание, дали биха си купили и дали биха платили предварително, за да мога да реализирам и платя работата по книгата (част от кадрите, редакция, предпечат, графично оформление, печат). Предишната беше със спонсорства, но тази ще издам самостоятелно. Цената ще е 30 лв. А плащането може да се извърши, както споменах предварително - по банков път. Благодаря за доверието!
Мартин Петров Балтаджиев, Пощенска банка (Юробанк)
BG77 BPBI 7924 1072 5700 01
Окончателна корица на предстоящото издание
До скоро! :)

9 коментара:

  1. снимките са исключително карасиви, мерси много и до скоро

    ОтговорИзтриване
  2. Поканиха ме на гости в района на Карлово и щом се затопли тази година палим колата и отиваме! Не бях чувала за водопада Сучурум, но изглежда много добре сред тези скали. Децата много ще се зарадват-и двамата се изявяват като планинари още от малки :) Ще пиша как е минало щом се върнем!

    ОтговорИзтриване
  3. Ще се радвам да го видят и малките планинари. Поздрави на вас! :)

    ОтговорИзтриване
  4. Реката и водопада Сучурум са много красиви. Гледката и спокойствието, което ти донасят са уникални. КРАСИВИ МЕСТА ИМАМЕ В БЪЛГАРИЯ, ТРЯБВА ДА СМЕ ГОРДИ!

    ОтговорИзтриване
  5. Водопадът е разкошен, мисля да го посетя, снимките са станала зелени и свежи.

    ОтговорИзтриване
  6. Снимките са много добри. Аз не си я спомням толкова "постна" есента, но не съм и обръщала толкова внимание. Да се надяваме, че тази ще е по-задоволителна за фотографите, а и за нас :) Много добра идея даваш за почивка сред природата. Стана ми любопитно, не съм чувала за водопад Сучурум, а изглежда много кокетен. Пък и сме пообиколили доста от националните обекти и сега се чудим към кое неизследвано кътче да мръднем през уикенда. Малко ме притеснява, коментара че е леко недостъпно, но пък не пречи да се убедим но място:)

    ОтговорИзтриване
  7. Взел си страхотно решение с подход от южна България, да посетиш и Търниченското, и Тъжанското пръскала - два големеца, прикрити от скали, по труднодостъпните усои над село Тъжа, желая ти успех и много хубави приключения.Съгласна съм , че с формите на каньона всяват голям интерес, снимките са страхотни. Свежи и изпълнени с енергия и живот."Пътеката за хижа Левски лъкатуши, през свежите вековни гори на резерват Старата река и извежда любопитните ни погледи и до мястото, където по приток на Стара река, отстоящ между хижите Б.Рози и Хубаве" пишеше много добре, на човек да му се прииска и той да предприеме такова пътуване.

    ОтговорИзтриване
  8. И през зимата е много красив водопада.Снимките са хубаво заснети, благодаря, че ги споделихте с нас.

    ОтговорИзтриване
  9. Снимките са много красиви особено на водопада, винаги е полезно ако имаш време особено през лятото или пролетта да посетиш някоя местност която е известна с природата си определено ще се заредите положителна енергия и е по добре да седите през почивните си дни пред телевизора и само да прещраквате.Радвам се че ни пишете и се надявам да продължавате да го правите.Давате идеи къде може да пътуваме.Слагам начело в списъкът ми водопада Карловското пръскало, което да посетя след няколко седмици и дано да намеря време.

    ОтговорИзтриване