Култов комплекс Каменица (Момини скали) - Старосел
Местността представлява скалист разлат масив, който в западната си част е стръмен, с разнообразни скални форми (на тази свещена територията са регистрирани – пещера, скални арка, и множество изкуствени скални изсичания). Обектът е описан като светилище за пръв път от българския археолог Георги Китов по време на разкопките на тракийските могили край село Старосел...
През 2008 г. обектът е обходен от доц. Иван Христов, който забелязва наличието на кариери за камъни, използвани в различни исторически периоди. От особен интерес за археолозите са съзнателно изсечените форми в скалите, наблюдаващата се в южното подножие на масива на фрагментирана керамика от Желязната епоха и природният феномен – скална арка, като този елемент е един от най-често срещаните елементи при мегалитните светилища използвани от древнотракийските племена. (Арки в скалите се срещат се при множество древни сакрални паметници на териториите на Родопи, Пирин, Рила, Източна Стара планина, Странджа, района на градовете Тиквеш и Прилеп – в планините на Пелагония. Много изследователи изрично отбелязват, че ако се съди по откритите археологически материали, те са престанали да съществуват като култови обекти в края на Античната епоха. Най-близък аналог на арката при Момини гърди е Мегалитът над село Бузовград (Врата на богинята Майка).
Според доц. Христов картирането на скалните паметници в землището на средногорските села и анализът на легендите, свързани с тях, показват един важен изследователски проблем, където е налице е налагането на определен мит върху естествения планински релеф, като природното се е превърнало в културно пространство чрез маркирането на определени, лесно забележими природни феномени с помощта на знаци: скални ями, фалическо издържани скали, скални процепи и арки.
Христов подчертава, че може да се обособи една специфична високопланинска зона, разположена в билната част на Същинска Средна гора (на върха на Свещената планина), където топонимията издава властването на върховни божества. Това е територията, контролирана през древността от Царете – херои на тракийското племе Одриси.
Според легендата местността Момини гърди е получила името си, след като млада мома скача от скалите, за да не попадне в ръцете на преследващите я турци.
Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.
Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.
А ето какво казва автора:
„Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.
Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов
Издателство: Gayana book@art studio
Дата на издаване: 26.10.2016
Няма коментари:
Публикуване на коментар