понеделник, 19 октомври 2020 г.

Западни Родопи - село Забърдо - връх Чуката - крепост Заград - връх Турския пост - Глухите камъни - връх Айдарски камък

 Западни Родопи - село Забърдо - връх Чуката - крепост Заград - връх Турския пост - Глухите камъни - връх Айдарски камък

   Връх Чуката (1472 м.н.в.) вдясно с крепостната стена на крепост Заград и връх Камъка (1772 м.н.в.) вляво от него.


   Родопска идилия.

   Добре дошли в Забърдо. 

   Археологическият обект крепост Заград се намира на около 3,5 км източно от село Забърдо, община Чепеларе. Надморска височина е 1427 м. Той е разположен върху високия скален връх Чуката (1427 м), непристъпен от северната си страна, в чието подножие се намират две от Човешките (Челевешките) пещери – Тъмната (Тьовната) дупка и Сливова дупка.
   Съществуването на тази крепост не е отбелязано в древните писмени източници. Крепостта заема площ от около 8 декара. Крепостната стена е дълга около 240 м, с дебелина 1,7 – 2 м, разположена по хоризонтала, в посока от североизточните отвесни скали до югозападните склонове на върха. Крепостният зид е изграден изцяло от неправилни и различни по големина ломени каменни блокове, подреждани без спойка. В някои сектори от външното лице на стената са използвани каменни блокове с дължина до 2 м. Запазената част на крепостната стена на някои места достига до 1,70 м. Големият каменен разлив, който съществува по цялото протежение на стената сочи, че нейната първоначална височина най-вероятно е била около 3 м.

   Живописният път към село Забърдо.

   Над село Забърдо се разхождаме до връх Турския пост и връх Айдарски камък.

Връх Турския пост (1845 м.н.в.)


 Гедката от връх Айдарски камък (1951 м.н.в.)

   Гледката от връх Айдарски камък към малък и голям Персенк и връх Българския пост.

   Предстоящото слизане от връх Айдарски камък към село Забърдо по друга пътека, с което правим пълен хубав и живописен кръг.



   Подножието на връх Камъка и китните поляни, кацнали над Забърдо.

   Есен над село Забърдо. 

   В приказните цветове и прохладата на есента, еднодневно и неусетно изминаваме над 20 пешеходни километра с 1000 метра положителна денивелация в красивите родопски гори, изкачвайки три от красивите върхове в района на село Забърдо.



   Завършваме деня с шкембета и пататник в Нареченски бани, след което поемаме по дългия път към дома.

Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Корична цена: 27 лв.


Няма коментари:

Публикуване на коментар