вторник, 31 август 2021 г.

Пещерата и "Погледа на слона"

 Пещерата и "Погледа на слона"

   Погледната от различни посоки, пещерата наподобява определени силуети и фигури. От пътя изглежда страховито и подканва човек да сведе поглед. На няколко скални нива, с отвесни и ронливи скали, трудно уцелихме "подхода". Такъв реално няма. Само няколко животински пътеки, от които се вижда как дивите кози тичат по опасните отвеси и изчезват за поглед зад всеки следващ масив. Оказа се, че на две места е добре човек да спусне рапел, но се справих някак и след доволно лутане и припотяване, проникнах от терасирания под скалните отвеси вход с откатервания на кратки пасажи, а се измъкнах през другия... Проходът на пещерата представлява внушителна зала, а край и в нея има леговища на диви животни, както се разбра и може би гнездящи птици. Имъкнах се бързо, за да не ги притеснявам. Със сравнително лесно, макар и провиращо се през драки и стръмен склон слизане, може да се излезе над пещерата, откъдето с 30-40 метров рапел да се проникне отгоре. Уви, открихме я случайно и далеч нямахме подготовка за това...


   "Погледа на слона".

   Интересни скали, край които човек се провира и се чуди дали изобщо има работа тук...

   "Погледа на слона". Разкошният върхов гребен над пещерата, по който се излиза над нея и отвесните, нестабилни и ронливи скали... По "родопски равно", както се казва. Много хора твърдят, че Родопите са скучна планина... Дори изявени туристи и планинари... Ужас... След стотици преходи и приключения на Родопите за последните 10 години, разбирам, че тепърва навлизам "по-сериозно" във вселената "Родопи", но сякаш всяко усилие човек да види и посети всичко, отеква безгласно при всяко следващо и следващо посещение...

   Диви кози...

   Проходът.


   Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Цена: 45 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127


Няма коментари:

Публикуване на коментар