понеделник, 18 октомври 2021 г.

Етрополе - Етрополски манастир "Света Троица" - хижа Стражата - връх Стражата - връх Кордуна

    Мрачно и тежко време се е настанило над Балкана. Ден преди това е паднал нов и мокър сняг, който е унищожил гората... Поемам по тежките и напоени, като гъба пътеки в прекрасните букови гори от север, над град Етрополе. Отдавна съм замислил въпросната отсечка, с кръгово слизане през връх Свети Атанас в изходна позиция (32 километра са в двете посоки с над 1200 метра положително изкачване). Лятото се прави за 10-а часа, с бири и почивки... Денят е къс и опитът не ми позволява да се заема. Съкращавам кръга, с условие да изкача връх Кордуна. Очакват ме 20 пешеходни километра с 1000 метра положителна денивелация. Достатъчно са. Часът минава 10...  Трябва и да се върна по светло до колата. Тежка задача в късия, усоен и динамичен октомврийски ден. А Балканът винаги може да изпита човек! Преходите в преходен сезон са опасни, може да се превърнат в екстремни и трябва много да се внимава, затова нося пухенка, бивачно фолио и други екстри... Хлъзгаво е, новонавалял сняг е покрил камъни и полегати корени на вековните дървета, скърцащи зловещо в тъмната гора. Мъгла и дъжд са особено неприятна комбинация и бързо се изстива... Подухва тънко и вледеняващо, колкото да се засили ефекта... Знам, че тези условия ще родят есенни и класни картини пред погледа ми и натоварвам тежката фоточанта. Движението не спори, но изпадам в състояние на хипноза и скоро влизам в темпо, което бързо ме дърпа до целта ми за деня - слънчевия и напечен връх Кордуна, от който се развихря динамична картина в облаци и препускащи мъгли. Отсечката към Кордуна се излива в гетите и обувките ми от напоената, висока хвойна... Треперя от студ, и в почти хипотермия, препускам обратно надолу в мъглата, за да сляза почти по тъмно при колата... Срещам сърни и следи от лапи на мечки по снежните пътеки... Гората синее и потъва в контраст. Нощта настъпва.  Въпреки бързината съм прекрачил лимита... Черни гиганти и ослепителна мъгла...

















Голяма част от публикациите тук, в блога, са свързани и с авторската ми книга, която излезе от печат и може да си поръчате тук - на телефон 0877477127.

Фото пътеводител Изгубената вяра – Последно отворени врати
   Историческа книга за изоставени манастири в България, базилики, църкви, руини.
   В общата си текстова част „Изгубената вяра“ проследява бурното ни минало, минало пропито с кръв, осъзнат и буден дух, стремеж за опазване на ценности и книжнина. В допълнение с въздействащи кадри, този исторически справочник ще остави следа във всеки свой читател. Точните ГПС координати и подробното описание към обектите в книгата, със сигурност ще запалят откривателския ви дух, за да посетите и да се докоснете до тези свети места, откривайки ги по свой начин. Местните хора в изчезващите села са гостоприемни и от срещите с тях бихте научили интересни легенди за отминали времена, част от които са описани в книгата.

   А ето какво казва автора:
  „Тази книга изготвих и издадох благодарение на божията помощ и добрината на хората, които помогнаха със средства и дарения за отпечатването и. Целта и е да остави послание в тези от нас, които са запазили в себе си късче от вярата.
   Част от манастирите и много църкви в България едва се крепят от разрухата, която настъпва към тях бавно, но сигурно във времето. В миналото хората са носили тежките камъни по трудно различими пътеки и са изградили с труд и пот светите места, в които са намирали подслон, убежище и отдих обикновени хора и бележити личности като Васил Левски, Иван Вазов, Елин Пелин. Сега до някои от тези обекти не достигат средства, а хората, които ги стопанисват, се борят с времето и природните стихии.
   През годините, в които се занимавам с пейзажна фотография, успях да се докосна до ужасяваща контрастна картина в България, посещавайки манастири, църкви, аязма, оброци… Някои от тези свети места се радват на подкрепата на епархиите, получават дарения, има изградени пътища до тях, но други остават в скута на мащехата България и тънат в забрава. В текстове и кадри ще Ви покажа този покъртителен контраст, който ми повлия силно. Видях опечалени погледи, срещнах разруха, безверие… Това породи в мен идеята за тази книга и желанието да помогна, доколкото ми е възможно…“
   В обем от 300 страници, луксозното издание ще ви завладее и поведе по пропитите с богата история земи, включващо:
- 50 обекта на изчезващите свети места в България.
- Исторически и архитектурни данни показващи контраста между минало и настояще
- 150 цветни авторски картини, изрисували светите места в днешно време
- Подробно описание, ГПС координати и как да стигнем до светите места
- Интересни места за посещение в районите, около тях
- Единствено издание, без аналог на пазара
- Местни легенди и предания, с текстовете на които времето с книгата отлита като миг.
    Kнигата е подходящ подарък за всяка българска библиотека.


   Автори на кадрите: Мартин Петров, Катя Петрова, Иван Петрушев, Александър Атанасов

   Издателство: Gayana book@art studio
   Дата на издаване: 26.10.2016
   ISBN: 9786197354003
   Брой страници: 300
   Цена: 45 лв.
   За поръчки на ЛС или телефон 0877477127

Няма коментари:

Публикуване на коментар